هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

راهنمای چیدمان میز ناهارخوری (بهترین نکات برای چیدمان میز غذاخوری در پذیرایی)

راهنمای چیدمان میز ناهارخوری (بهترین نکات برای چیدمان میز غذاخوری در پذیرایی)

چیدمان میز غذاخوری شاید مسئله پیش‌پاافتاده‌ای به‌ نظر برسد؛ اما خوب اصلاً این‌طور نیست. درست مانند تمام قسمت‌های دیگر خانه، باید به دکور میز صرف غذا هم توجه شود.

در بسیاری از منازل فضای غذاخوری فقط هنگام حضور مهمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. فضایی که مهم‌ترین رکن آن میز غذاخوری است.

چیدمان میز غذاخوری شاید مسئله پیش‌پاافتاده‌ای به‌ نظر برسد؛ اما خوب اصلاً این‌طور نیست. درست مانند تمام قسمت‌های دیگر خانه، باید به دکور میز صرف غذا هم توجه شود. این مقاله یک راهنمای مفصل در همین موضوع است. در ادامه با نکاتی کارآمد و مهم در رابطه با چیدمان میز غذاخوری آشنا خواهید شد.

دکور مناسب میز غذاخوری وقتی بلااستفاده است!

در اولین خط از این مقاله گفتیم که در بسیاری از منازل فقط زمانی که مهمان داشته باشند پشت میز غذاخوری می‌نشینند و مواقع دیگر غذایشان را در نقاط دیگر خانه صرف می‌کنند. پس می‌توان گفت برای چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی باید دو نوع دکور را در نظر داشته باشید. یک نوع برای هنگامی که مهمان آمده و باید روی آن غذا سرو کنید. یک نوع هم برای زمانی که خبری از مهمان نیست و استفاده‌ای از میز نمی‌شود.

از یک رومیزی خوشگل استفاده کنید

اگر میز غذاخوری‌تان مدتی است که بی‌استفاده مانده، بد نیست از یک رومیزی برای آن استفاده کنید. اگر فرد مینیمالیستی هستید، یک رومیزی برای دکور کردن میزتان کفایت می‌کند. بسته به سلیقه‌تان می‌توانید از یک رومیزی تک‌رنگ ساده استفاده کنید یا اگر طرح‌های چند رنگ و مدل‌دار را می‌پسندید از آن‌ها استفاده کنید.

بهتر است جنس پارچه‌تان از ابریشم یا کتان باکیفیت باشد. به‌هیچ‌وجه از رومیزی‌های پلاستیکی استفاده نکنید که اصلاً ظاهر قشنگی ندارند.

از یک رومیزی خوشگل استفاده کنید

از شمع و گلدان استفاده کنید

اگر خیلی مینیمالیست نیستید و فکر می‌کنید تنها رومیزی برای دکور کردن یک میز غذاخوری بی‌استفاده کافی نیست، هیچ اشکالی ندارد. می‌توانید با شمع‌ و گلدان کمی زرق‌وبرق میزتان را بیشتر کنید. استفاده هم‌زمان از هر دو آیتم به‌خاطر تنوع زیاد در انواع آن‌ها می‌تواند جلوه‌ زیبایی به میز غذاخوری‌تان بدهد.

فقط دقت داشته باشید که برای چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی از گلدان و شمع در اندازه‌های متفاوت استفاده کنید تا با ایجاد تضاد بر زیبایی آن بیفزایید. همچنین شمعی که تهیه می‌کنید باید بدون اشک باشد. قطعاً دوست ندارید خانه‌تان آتش بگیرد!

چیدمانی انجام دهید که متناسب با فصل باشد

استفاده از المان‌های هر فصل برای چیدمان میز غذاخوری می‌تواند یک ایده عالی حتی برای چیدمان میز ناهار خوری عروس باشد! استفاده از میوه‌های هر فصل، گیاهان و دیگر نمادهای مرتبط گزینه‌های مناسبی برای دکور کردن میز غذاخوری‌تان است. مخصوصاً در زمانی که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

مکانی مناسب برای نگه‌داری از گل‌وگیاه

اگر دستی در پرورش گل‌و‌گیاه دارید، میز ناهارخوری‌تان می‌تواند به عنوان ویترین نمایش هنر شما تلقی شود. استفاده از گل‌ها به‌خصوص برای نمایش فصل بهار یک انتخاب عالی است.

استفاده از تعداد زیادی گل زیبا در گلدان‌های قشنگ، حتی نیاز به رومیزی خوشگل را هم از بین می‌برد! البته اگر در استفاده از رومیزی مصر هستید کاملاً مختارید.

چه چیزی را در مرکز میز غذاخوری قرار دهیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی مینیمال‌پسند نیستند، احتمالاً برای چیدمان میز غذاخوری به استفاده از رومیزی برای تزیین قناعت نمی‌کنید. همان‌طور که بالاتر گفتیم می‌توانید از شمع‌های زینتی و گلدان هم برای پر کردن میزتان استفاده کنید. بشقاب، زیر بشقابی، کارد، چنگال و … دیگر ادواتی هستند که می‌توانید از آن‌ها هم کمک بگیرید.

چه چیزی را در مرکز میز غذاخوری قرار دهیم؟

برای پر کردن وسط میز هم می‌توانید از این وسایل استفاده کنید، اما توصیه ما استفاده از یک ظرف پر از میوه است. هم میوه‌های طبیعی و هم میوه‌های مصنوعی گزینه‌های خوبی برای این منظور هستند. همچنین چراغ‌هایی وجود دارند که مختص میز‌های غذاخوری ساخته شده‌اند. می‌توانید با نورپردازی مناسب جلوه میزتان را چند برابر کنید.

چگونه یک میز غذاخوری کوچک را بچینیم؟

شما نمی توانید یک برنامه را برای چیدمان انواع میز ناهارخوری در نظر داشته باشید. برای چیدمان میز غذاخوری کوچک بهتر است از شلوغ کردن آن پرهیز کنید. اگر میزتان اندازه بزرگی ندارد، می‌توانید فقط یک گلدان در وسط آن بگذارید. نهایتاً یک رومیزی متناسب با رنگ فضا هم روی میز پهن کنید.

در مورد تناسب رنگ‌ها حساسیت به‌خرج دهید. وقتی قرار باشد دکور قسمتی ساده و خلوت باشد، رنگ‌ها بیشتر از قبل اهمیت خود را نشان می‌دهند. اگر رنگ‌ گیاه، گلدان و رومیزی‌تان با فضا هم‌خوانی داشته باشد، محیط خوشگل‌تری خواهید داشت.

وسایل موردنیاز برای چیدمان میز غذاخوری

اگر ساده‌گرایید، همان رومیزی کافی است؛ اما اگر بدتان نمی‌آید کمی وسیله روی میز باشد، ادواتی وجود دارند که در کنار دیگر وسایلی که تا به اینجا گفتیم می‌توانند کمکتان کنند.

نمکدان‌های طرح‌دار، جاشمعی، گوی‌های شیشه‌ای، ظروف چوبی، ظروف مخصوص آجیل، زیر لیوانی، جایخی و … . همه این وسایل برای دکور کردن مناسب هستند.

چیدمان میز غذاخوری هنگام سرو غذای معمولی

چیدن میز برای صرف یک وعده روتین خانوادگی دقت کمتری نیاز دارد تا چیدن میز برای صرف یک وعده غذایی به‌همراه مهمان. برای چیدن اصولی میز در حالت اول، فقط کافی است طبق مراحل زیر عمل کنید.

چیدمان میز غذاخوری هنگام سرو غذای معمولی
 1. زیربشقابی را روی میز بگذارید.
 2. بشقابی که قرار است در آن غذا سرو شود را وسط زیربشقابی قرار دهید.
 3. دستمال را سمت چپ زیربشقابی بگذارید.
 4. چنگال را روی دستمال بگذارید.
 5. کارد و قاشق را باید در سمت راست قرار دهید. کارد به بشقاب نزدیک‌تر و نوک آن به سمت داخل میز باشد. همچنین انتهای کارد و قاشق و چنگال با لبه پایینی بشقاب باید در یک راستا باشند.
 6. لیوان آب را بالای بشقاب و کمی متمایل به راست بگذارید. در اصطلاح نظامی به این موقعیت ساعت ۱ گفته می‌شود.

چیدن اصولی میز به‌منظور سرو غذای مهمانی دنگ‌و‌فنگ‌های بیشتری دارد.

چیدمان میز غذاخوری هنگام سرو غذا در مهمانی

البته که هرکس می‌تواند میزش را هرطور که دلش می‌خواهد بچیند. کاملاً هم به خودش مربوط است؛ اما اگر قرار باشد مطابق اصول و استاندارد پیش برویم قواعدی وجود دارند که باید از آن‌ها پیروی کنیم.

 1. زیربشقابی را روی میز بگذارید.
 2. ظرف غذا را وسط زیربشقابی قرار دهید.
 3. ظرف سالاد را بالای بشقاب غذا بگذارید.
 4. اگر سوپ سرو می‌کنید، ظرف سوپ را بالای ظرف سالاد بگذارید.
 5. دستمال را سمت چپ بشقاب قرار دهید.
 6. در سمت چپ چنگال را روی دستمال بگذارید.
 7. کارد و قاشق را در سمت راست قرار دهید. کارد به بشقاب نزدیک‌تر باشد.
 8. دقیقاً بالای چنگال جایی است که باید لیوان آب را بگذارید.
 9. اگر نوشیدنی‌ دیگری کنار آب سرو می‌کنید، لیوان آن را بالاتر از لیوان آب و کمی متمایل به راست قرار دهید.
چیدمان میز غذاخوری هنگام سرو غذا در مهمانی

نکاتی در رابطه با چیدمان میز ناهارخوری

علاوه بر تمام مسائلی که در مورد چیدمان میز غذاخوری به آن‌ها اشاره کردیم، ۳ نکته تکمیلی هم در رابطه با این موضوع وجود دارند. رعایت این نکات به زیبا‌تر شدن دکور میزتان کمک زیادی می‌کنند.

۱- تم اصلی میز خود را انتخاب کنید

اول از همه ببینید می‌خواهید میزتان را ساده بچینید یا دوست دارید شلوغش کنید. وقتی تم اصلی را انتخاب کنید، چیدمان راحت‌تر می‌شود، چون مسیر کلی را مشخص کرده‌اید. البته تم در هنگام سرو غذا، بسته به نوع مهمانی می‌تواند تغییر کند. میز یک دورهمی دوستانه با میزی که قرار است پذیرای مدیر شرکت‌تان باشد فرق می‌کند.

۲- همیشه از دو لیوان مختلف برای آب و دیگر نوشیدنی‌ها استفاده کنید

انجام این کار یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای لوکس جلوه دادن میزتان است. هر نوشیدنی‌ای که سر میزتان سرو می‌شود، باید در کنارش آب هم وجود داشته باشد.

۳- دسر را با میز چرخ‌دار سر میز بیاورید

رعایت این نکته برای همه ممکن نیست و شاید از نظر بسیاری زیاده‌روی هم محسوب شود؛ اما اگر می‌خواهید سنگ تمام بگذارید، آوردن دسر با میز‌های چرخ‌دار حمل غذا کاری است که باید انجام دهید.

در پایان …

در زیباسازی اتاق غذاخوری علاوه بر دکور محیط، دکور میز هم اهمیت زیادی دارد. چیدمان میز غذاخوری هم در زمانی که قرار است غذا روی آن سرو شود و هم در زمانی که مهمانی در خانه نیست، مسئله‌ای است که باید به آن توجه شود.

ساده‌ترین وسیله‌ای که برای تزئین میز ناهارخوری می‌توانید از آن استفاده کنید یک رومیزی است. اگر بخواهید آب‌وتاب ماجرا را بیشتر کنید، استفاده از وسایلی مانند گلدان و شمع را به شما توصیه می‌کنیم.

با این مواردی که در این مقاله ذکر کردیم می توانید علاوه بر یه چیدمان مناسب، بهترین تزئین میزناهارخوری را نیز به خانواده خود هدیه کنید.

نظرات کاربران

نیاز به مشاوره دارید؟